Obchody międzynarodowego miesiąca komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC) wpisały się już w naszą szkolną tradycję i stały się jej bardzo istotnym elementem.

W 2019 roku hasło miesiąca AAC brzmiało: „Komunikacja bez barier”. W związku z tym w październiku skupiliśmy się w szczególny sposób na tym, jak nasi uczniowie, a w szczególności użytkownicy AAC, są włączani w szeroko pojęte życie społeczne, którego podstawową i nieodłączną częścią jest komunikacja. Z satysfakcją zaobserwowaliśmy, że w naszej placówce ten proces zachodzi każdego dnia, w sposób naturalny, żywy, zarówno podczas lekcji, jak i w czasie wolnym czy podczas świąt i uroczystości. Każdego dnia mieliśmy wiele okazji, by dostrzec, jak bardzo wykorzystywanie w codziennych, życiowych sytuacjach różnych metod komunikacji – symboli PCS, gestów naturalnych i Makaton, liter, mimiki – jest niezbędne, by wśród naszych podopiecznych zaistniało radosne porozumienie.

Przez cały październik nagrywaliśmy naturalne, codzienne sytuacje, rozmowy, wspólne zabawy, żarty dzieci i młodzieży. 29 października zebraliśmy się – uczniowie klas starszych, nauczyciele i asystenci – w sali gimnastycznej, by wspólnie podsumować i uczcić tak ważny dla nas czas. Cykl filmów, które wtedy oglądaliśmy, zatytułowaliśmy „Nasze sprawy małe i duże”. Użytkownikom AAC i ich kolegom ogromną radość sprawiała możliwość obejrzenia nagrań z nimi w rolach głównych. Uśmiechów, radosnych okrzyków, dyskusji było co nie miara. Bardzo ważnym elementem naszego spotkania była nauka gestów do utworu Grzegorza Turnaua „Między ciszą a ciszą”. Uczniom bardzo się ten pomysł spodobał więc uczyli się pilnie, a na koniec, z wielkim zaangażowaniem i radością, wspólnie piosenkę zaśpiewali. To był piękny, radosny i wzruszający czas!