Zachęcamy do obejrzenia 2 filmów przygotowanych o patronce naszej szkoły i również do przeczytania artykułu Zasłużeni dla Pedagogiki Specjalnej – „Wspomnienie o dr Annie Lechowicz”

W dniu 24 maja 2013 roku, podczas uroczystych obchodów 30 rocznicy powstania placówki  zorganizowanych na boisku Zespołu Szkół nr 109,  Szkoła Podstawowa nr 327 i Gimnazjum nr 161 otrzymały imię dr Anny Lechowicz. Doniosłe wydarzenie niestety odbyło się w strugach deszczu. Pogoda nie wystraszyła jednak ani nas ani naszych licznych gości. Uroczystość rozpoczęła odprawiona przez księdza prałata Henryka Bartuszka z parafii Św. Jakuba piękna msza w intencji szkoły i jej Patronki zakończona poświęceniem sztandaru szkoły ufundowanego przez Urząd Miasta st. Warszawy.  Wówczas pogoda jeszcze nam sprzyjała, ale gdy tylko opuściliśmy kościół zaczęło kropić, a o godzinie 13.00, kiedy zaczynaliśmy uroczystość lało już jak z przysłowiowego cebra.

Gościliśmy wiele zacnych osobistości – rodzinę Hani ze Śląska,  prof. Martę Bogdanowicz z Uniwersytetu Gdańskiego, recenzentkę pracy doktorskiej Patronki,
Gill Brearley z Wielkiej Brytanii, dyrektor Mieczysławę Nowotniak z Biura Edukacji i Małgorzatę Żuber-Zielicz radną Warszawy
, przewodniczącą Komisji  Edukacji i Rodziny. To właśnie władzom miasta zawdzięczamy nową siedzibę i ogromne inwestycje w modernizację naszej placówki. Dziękujemy!Przybyli też przedstawiciele instytucji oświatowych, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, koledzy i przyjaciele szkoły ze stolicy i z kraju, nasi absolwenci oraz uczniowie z rodzinami. Pogoda nie odstraszyła tych, dla których nasze święto było ważne i pragnęli wraz z nami przeżyć ten historyczny moment, jedyny w historii szkoły, gdy otrzymuje ona Patrona i sztandar. Nasza Patronka była osobą wyjątkową, każdego ranka z radością przychodziła do szkoły, a pracując z nami niemal przez 30 lat o szkole na Radomskiej zawsze opowiadała jak o wyspie szczęśliwości. Całe środowisko szkolne było zgodne, że nie ma godniejszego Patrona dla naszych szkół niż dr Anna Lechowicz. To Ona w 1985 roku od podstaw zorganizowała naszą placówkę, zatrudniając pierwszych nauczycieli i była przez lata jej dobrym duchem, któremu tak wiele zawdzięczają uczniowie i ich rodziny, nauczyciele i pedagodzy specjalni w całym kraju. Pełna szacunku dla drugiego  złowieka, umiała mówić i słuchać jak nikt inny. Osoby z zaburzeniami mowy lub jej brakiem zawdzięczają dr Annie Lechowicz możliwość porozumiewania się z otoczeniem i włączenia społecznego. Ze środowiskiem nauczycielskim szczodrze dzieliła się swoją wiedzą i zarażała pasją do pracy z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami.

Na naszą uroczystość przygotowaliśmy filmy o Patronce, wystawę związaną z jej życiem, film o naszej szkole i statuetkę placówki, którą rozdaliśmy 50 zasłużonym dla szkoły osobom, a także pyszny  poczęstunek. 150 parasoli z logo szkoły trochę ratowało sytuację, przydały się też papierowe ręczniki do wycierania krzeseł, zamiast łez wzruszenia.

Nasi uczniowie godnie reprezentowali placówkę. Spisali się na medal. W sposób dojrzały i odpowiedzialny uczestniczyli w całej uroczystości. Poczty sztandarowe prezentowały się bardzo odświętnie, a przedstawiciele wszystkich klas złożyli przysięgę na sztandar. Michał Kosim i Kasia Brzostowska wraz z dyrektorem szkoły i Mirkiem Bednarskim (rodzicem, który w latach 80-tych był w grupie inicjatywnej zakładającej szkołę) pięknie poprowadzili całą imprezę.

Dzięki pomocy rodziców naszych obecnych uczniów oraz wsparciu zaprzyjaźnionych firm i wojska, oprawa techniczna całej uroczystości, a także trwałe produkty naszych rocznych przygotowań i wielu godzin pracy całej kadry szkoły zostały zaprezentowane w sposób widowiskowy. Zebraliśmy liczne pochwały za rozmach i wspaniałą organizację uroczystości.Składamy podziękowania wszystkim, którzy nas wspomogli finansowo lub charytatywnie pracowali wraz z zespołem szkoły, a także Radzie Rodziców, na którą zawsze możemy liczyć.

No cóż… pogoda zmusiła nas do rezygnacji z niektórych ważnych punktów programu, ale mamy wielką satysfakcję i radość w sercach, że nasza Patronka będzie już nad nami czuwała i pilnowała, żeby wartości, które przekazywała nam przez lata, towarzyszyły nam w codziennej pracy pedagogicznej z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością.

Mamy też doskonałe materiały promujące szkołę w środowisku warszawskim, upowszechniające zarówno osiągnięcia dr Anny Lechowicz, jak też nasze trzydziestoletnie letnie doświadczenia w stosowaniu nowoczesnych metod kształcenia i rehabilitacji małych dzieci i uczniów dynamicznie rozwijającego się Zespołu Szkół nr 109.